nav-left cat-right
cat-right

İngiltere’de kariyer yapmak isteyenlerin dikkatine

career abroadİngiltere’de 6 yıl tam zamanlı çalışmış bir kişi olarak çalışma izni almanın ve yenilemenin ne kadar zor bir süreçten geçtiğini biliyorum.  Dolayısıyla İngiliz Hukümetinin 7 Eylül 2009′da Türk vatandaşları için çıkarmış olduğu yasaya dikkatinizi çekmek isterim.  Avrupa Topluluğu Türkiye Ortaklık Anlaşması (European Community Association Agreement (ECAA) gereğince;

1. Türk vatandaşı iseniz
2. İngiltere’de iş kurmak istiyorsanız

Turkish ECAA business” kategorisi altında vize başvurusu yapabilirsiniz.  Konuyla ilgili ayrıntılı bilgilere aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.  Bana sormak istediğiniz soruları aşağıda yer alan kutuya, ya da bahar@liderinsan.com adresine gönderebilirsiniz.

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/sitecontent/newsfragments/turkish-businesspersons

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workingintheuk/turkish/

Sevgiler, Bahar

“İngiltere’de kariyer yapmak isteyenlerin dikkatine” için 2 yorum var

 1. battal demir diyor ki:

  Merhaba iyigunler size bir sorum olacak yardimci olabilirseniz sevinirim.
  Ben 5 ay once malezyaya tasindim esim malezyali ayrica uk pasaportuda var uk de dogdugu icin . malezyada air asia airlane call centerde calsiyorum 4 aydir ama malezyaya alisamadim ve turkiyeden cok uzak uk e gitmek istiyorum ama korkuyorum orda is bulabhilirmiyim vize alabilirmiyim? ayrica call centerlar ne kadar deneyim istiyor en az acaba? bide maaslar nasil duzey olarak hayat pahali mi acaba yardimci olabilirseniz sevirim iyi gunler!!

 2. Bahar diyor ki:

  Merhaba Battal,

  Sorun için teşekkürler. Malezya’da benim de bulunma imkanım olmuştu; gerçekten de Türkiye’ye çok uzak; ayrıca hem iklim, hem yiyecekler, hem de kültür açısından bize çok yabancı olan bir memleket. Eşin ile resmi nikahınız var ise, eşinin İngiltere doğumlu olmasından kaynaklanan ingiliz vatandaşlık hakkı olduğu için, İngiltere Hükumeti sana süresiz oturma izni (indefinite leave to remain) verecektir. (Bu hak sonradan kazanılmış olsaydı,durum farklı olurdu.) Bu oturma izni full time çalışma hakkı da sağlıyor. Çağrı merkezlerinde iş bulabileceğini tahmin ediyorum, özellikle birden fazla dil bilen elemanlar için şans daha yüksek. Oturma izni için doldurman gereken form ve detayları aşağıdaki adresten bulabilirsin:

  http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/partners-families/citizens-settled/spouse-cp/

  İngiltere’de iş aramaya başlamadan önce mutlaka çalışma iznini de kapsayan oturma iznini alman gerek, çünkü iş başvurusu yaptığında sana sorulacak ilk şey çalışma izninin olup olmadığı..İngiltere sınırları dışarısından da başvuru yapabilirsin. Yukarıdaki web sayfasına gidersen, soldaki menude ” Applying from outside the UK” başlıklı linke tıklarsan, konuyla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsin.

  Başka sorun olursa, yardımcı olmaya çalışırım. İşveren bulursan ve ingilizce mülakat provası yapmak istersen, skype üzerinden kısa bir deneme yapabiliriz.

  İyi şanslar, kolay gelsin.

  Bahar

Cevap yaz