nav-left cat-right
cat-right

Hakkımda

bahar sen1978 doğumlu Bahar Mouland, 2001 yılında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 1999 yılında okurken çalışmaya başladığı uluslararası bir şirket olan IBM’de 2001′den itibaren İnsan Kaynakları ile ilgili çalışmalarına başladı.

2002 – 2008 yılları arasında IBM İngiltere’de İnsan Kaynaklarının birçok konusuyla ilgili uzman olarak çalıştı, son 3 yılı boyunca da Üst Düzey Yönetici Kaynakları Grubuna bağlı olarak “Yetenek Yönetimi Uzmanı” olarak görev yaptı. Bu görevde yaklaşık olarak 600 üst düzey yönetici ve yönetici adayının kariyer, bilgi ve beceri yönetimiyle ilgilenmiş, bağlı bulunduğu iş biriminin yöneticilerine ise ellerindeki yetenek havuzundan en yüksek verimi nasıl alacakları ile ilgili destek ve danışmanlık sağlamıştır.

İngiltere’de sürekli bulunduğu süre içerisinde, İnsan Kaynakları Yönetimi Lisans Enstitüsü’ne bağlı verilen eğitimleri tamamlamış ve 2005 yılında bu kurumdan diploma almıştır. Aynı zamanda Portsmouth Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine yüksek lisans derecesini 2008 yılında tamamlamış ve bu dönemde Psychology of Vision (POV) kurumundan Duygusal Farkındalık ve Liderlik becerileri üzerine çeşitli eğitimler ve sertifikalar almıştır.  Yanısıra Uzakdoğu’da duygusal ve zihinsel farkındalık ve meditasyon teknikleri üzerine çeşitli eğitimlerde bulunmuştur.  2012 yılında İngiltere’de kurumsal NLP uygulamaları uzmanı Sue Knight’ın eğitimlerini alarak NLP Practioner Diplomasını almaya hak kazanmıştır.  Aynı zamanda 2012 yılında yöneticiler ve bireylerin kariyer ve sosyal hayatlarında iletişim ve liderlik becerilerini ölçme & geliştirme amaçlı Hogan psikometrik testlerini uygulayabilmek için İngiltere’de verilen eğitimleri tamamlayarak Hogan uygulamaları lisans hakkını elde etmiştir.

Bahar Mouland 2008′den itibaren duygusal beceri, kariyer ve yetenek yönetimi üzerine bireysel danışmanlık hizmeti vermektedir.  2009′da liderinsan.com sitesini açarak yaptığı araştırma ve çalışmalarını yayınlamaya başlamıştır. Bu hizmeti vermesindeki amaç ise, kişisel, profesyonel ve akademik anlamda mesleğiyle ilgili direk ve dolaylı olarak bildiği ve öğrenmeye devam ettiği bilgileri gençlere, yönetici ve çalışanlara, kısacası kendini anlamak ve geliştirmek isteyen herkese aktarabilmektir. Dolayısıyla yazar, hem iş hem de ev hayatında, okurlarının başkası tarafından yönetilmeyi beklemeden, kendilerini anlamanın ve yönetmenin yollarını paylaşmayı hedeflemektedir. Bunu yapmak için, yazar hem kendi araştırmalarından hem de yerli ve yabancı kaynaklardan derlediği araçlar ve yöntemleri okurlarıyla paylaşmaktadır. Zira yazarın tez araştırmalarına dayanarak ve mesleği dolayısıyla birlikte çalıştığı orta ve üst düzey yöneticileri gözlemleyerek vardığı en büyük sonuç, herkesin kendini yönetme alışkanlığını edinmesidir. Burada kendini yönetmek ifadesi hem duygusal hayat, hem de kariyer hayatı açısından geçerlidir.

2010 yılında İstanbul’da Lider İnsan Eğitim ve İK Danışmanlık Şirketini kurmuş; yetenek yönetimi ve bireysel liderlik üzerine kurumsal eğitim ve danışmanlık hizmeti vermeye başlamıştır.  Ancak konunun önemi, gerekliliği ve talep görmesi sebebi ile verdiği hizmeti sadece “Liderlik Becerileri ve Liderliğin Psikolojisi” üzerine yoğunlaştırmaya karar vermiş ve tüm hizmetlerini  “TLA Türkiye Liderlik Akademisi” adı altında toplamıştır. 

G. Bahar Mouland halen İngiltere İnsan Kaynakları Yönetimi Enstitüsü (CIPD – Chartered Institute of Personel Development) ve Türk Kültür Vakfı ve AFS Gönüllüleri Derneği (AFS – American Field Service) üyesidir.

Evli ve bir çocuk annesidir.